Українська біографістика = Biographistica Ukrainica | ub.nbuv.gov.ua
Романов С. М. - Лариса Косач і Ольга Кобилянська. Жіноча дружба в чоловічому світі (2021)

  АРХІВ (Всі випуски) /     Зміст випуска (2021, Вип. 21)Ukrainian English

Романов С. М.

Лариса Косач і Ольга Кобилянська. Жіноча дружба в чоловічому світі

Рубрика: Контексти біографічного світу Лесі Українки: погляд з ХХІ століття

Анотація: Мета роботи. У статті аналізуються стосунки Лариси Косач / Лесі Українки та Ольги Кобилянської у ключових для такої теми контекстах — суспільних та родинно-приватних. Зокрема, надважливими виявилися взаємини обох жінок із їхніми обранцями-чоловіками. Адже взаємини з представниками протилежної статі через різні причини не забезпечували сподіваного рівня порозуміння — ні в царинах особистого любовного єднання, ні навіть у вимірах дружби, приятелювання. Тому ідеального комуніканта, або в термінології О. Кобилянської «резонатора», доводилося шукати серед представниць своєї статі. Методологія дослідження базується на принципах історизму, об’єктивності; у праці актуалізовано магістральні філологічні методи — проблемно-тематичний, порівняльно-типологічний, історичний. Також дослідження розбудовано в сув’язі гендерної теорії та біографічного дискурсу. Наукова новизна роботи полягає у вивченні твореного епохою психологічного комунікативного поля в його публічних і приватних конвенціях. Вагомими постають основні рівні цього комунікативного поля: світоглядний, психологічний, етичний, культурний, естетичний тощо. Дослідження сфокусовано на культурних, психологічних та гендерних аспектах історичного періоду в Україні кінця ХІХ — початку ХХ століть. У хронологічному вимірі матеріалом для типологізації особистості стала юність обох дівчат. Особливу увагу віддано вивченню соціальних норм, які є найдавнішими способами тримати жінку в покорі. Ця стратегія постає частиною виховання жінок як «другої статі» в маскулінному суспільстві. Висновки. Основним здобутком праці є розкриття механізму соціальної взаємодії, поширеного на зламі XIX–XX століть. З’ясувалося, що талановитій, незалежній жінці було надзвичайно складно налагодити рівноправні та вільні стосунки з чоловіком. Водночас порозумітися жінці з жінкою було набагато простіше. Прикладом цього може слугувати любов-дружба Лесі Українки та Ольги Кобилянської.

Ключові слова: чоловік, жінка, почуття, історія, лист, свідомість, доля, дім.



Цитованість авторів публікації:

Бібліографічний опис для цитування:
Романов С. М. Лариса Косач і Ольга Кобилянська. Жіноча дружба в чоловічому світі / С. М. Романов // Українська біографістика. - 2021. - Вип. 21. - С. 77-89. https://doi.org/10.15407/ub.21.077


Бібліографія:

  1. Бовуар де С. Друга стать : у 2 кн. / Сімона де Бовуар ; пер. з фр. – Київ : Основи, 1994.
  2. Грабович Г. До історії української літератури : дослідження, есеї, полеміка / Григорій Грабович. – Київ : Критика, 2003. – 604 с.
  3. Гундорова Т. Femina melancholica: стать і культура в ґендерній утопії Ольги Кобилянської / Тамара Гундорова. – Київ : Критика, 2002. – 272 с.
  4. Забужко О. Notre Dame d’Ukraine: Українка в конфлікті міфологій / Оксана Забужко. – Київ : Факт, 2007. – 640 с.
  5. Зборовська Н. Моя Леся Українка : есей / Ніла Зборовська. – Тернопіль : Джура, 2002. – 228 с.
  6. Кобилянська О. Слова зворушеного серця. Щоденники / Ольга Кобилянська. – Київ : Дніпро, 1982. – 359 с.
  7. Кобилянська О. Твори : у 5 т. Т. 5 / Ольга Кобилянська. – Київ : Держлітвидав України, 1963. – 767 с.
  8. Мірошниченко Л. Леся Українка. Життя і тексти / Лариса Мірошниченко. – Київ : Смолоскип, 2011. – 264 с.
  9. Ніцше Ф. Так казав Заратустра / Фрідріх Ніцше ; пер. з нім. – Київ : Основи ; Дніпро, 1993. – 415 с.
  10. Павличко С. Дискурс модернізму в українській літературі / Соломія Павличко. – Київ : Либідь, 1999. – 447 с.
  11. Павлишин М. Ольга Кобилянська: прочитання / Марко Павлишин. – Харків : Акта, 2008. – 357 с.
  12. Стефаник В. Твори / Василь Стефаник. – Київ : Дніпро, 1964. – 552 с.
  13. Українка Леся. Повне академічне зібрання творів : у 14 т. / Леся Українка. – Луцьк : Волин. нац. ун-т ім. Лесі Українки, 2021.