Українська біографістика = Biographistica Ukrainica | ub.nbuv.gov.ua
Шалак О. І. - Епістолярний діалог дійсних членів НТШ Юхима (Євфимія) Сіцінського та Миколи Петрова (2023)

  АРХІВ (Всі випуски) /     Зміст випуска (2023, Вип. 24)Ukrainian English

Шалак О. І.

Епістолярний діалог дійсних членів НТШ Юхима (Євфимія) Сіцінського та Миколи Петрова

Рубрика: Наукове товариство імені Шевченка у вимірі біографіки (до 150-річчя створення)

Анотація: Мета статті — через епістолярій двох учених — Ю. Сіцінського і М. Петрова осмислити окремий період у їхніх біографіях, проаналізувати історію їхньої співпраці, висвітлити пріоритети, окреслити основні події наукового життя, довкола яких оберталися листовні розмови, виникали за цікавлення, захоплення чи занепокоєння. У розвідці застосовано загальнонаукові методи аналізу й синтезу, а також джерелознавчі методи, що ґрунтуються на основі історизму та об’єктивності і дають змогу вивчити епістолярний наратив. Вони уможливлюють узагальнення найважливішого в листах М. Петрова і Ю. Сіцінського як канви для картини світу обох до слідників історії, церков та монастирів Поділля, а також фольклору, який став додатковим джерелом у вивченні тих колишніх сакральних споруд, що залишилися тільки в легендах і переказах. Наукова новизна полягає в розкритті можливостей епістолярію як джерела до реконструкції біографій учених, у виявленні прихованих підтекстів листовного діалогу, що дають змогу проаналізувати не тільки хронологію подій, а й відтворити лабораторію наукових досліджень, методику збору матеріалу та едиційні принципи його оприлюднення. Висновки. Листи Ю. Сіцінського і М. Петрова — свідчення 20-літнього етапу в житті обох учених. У їхньому епістолярії порушено ті наукові проблеми, що поставали перед обома дослідниками під час листування: потрібність мистецьких творів і фотографій у вивченні архітектурних особливостей історичних пам’яток, достовірність документів для опису монастирів і церков, залучення до аналізу літописних і церковних богослужбових книг, потрібність питальників та програм для збору і вивчення фольклорного матеріалу, пов’язаного з існуванням колишніх монастирів. Его-документи охоплюють низку прізвищ, дотичних до наукової проблематики, яка цікавила обох учених, відтворюють події наукового життя кінця ХІХ — початку ХХ ст., видавничого процесу, питань, які розв’язували наукові часописи і церковні періодичні видання, краєзнавчі та історичні музеї.

Ключові слова: Юхим (Євфимій) Сіцінський, Микола Петров, епістолярій, подільські монастирі, історія Церкви, фольклор.



Цитованість авторів публікації:
  • Шалак О. І. (Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського, Україна, Київ, shalak@ukr.net)

Бібліографічний опис для цитування:
Шалак О. І. Епістолярний діалог дійсних членів НТШ Юхима (Євфимія) Сіцінського та Миколи Петрова / О. І. Шалак // Українська біографістика. - 2023. - Вип. 24. - С. 132-150. https://doi.org/10.15407/ub.24.132


Бібліографія:

  1. Александрова Г. А. Перша авторська версія нового українського письменства // Петров Н. И. Очерки истории украинской литературы ХІХ столетия / предисл. и примеч. Г. А. Александровой. Киев : Київський університет, 2008. С. 3–14.
  2. Батирєва І. М. Традиційна культура Поділля у дослідженнях другої половини ХІХ – початку ХХ ст. : дис. … канд. іст. наук : 07.00.05 / Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. Київ, 2005. 249 с.
  3. Епістолярна спадщина Юхима Сіцінського. Листи до Михайла Грушевського (1891–1927 рр.) / упоряд. О. М. Кошель. Київ, 2009. 138 с.
  4. Коцюбинська М. "Зафіксоване й нетлінне". Роздуми про епістолярну творчість. Київ : Дух і літера, 2001. 299 с.
  5. Постаті в листах: епістолярій Юхима Сіцінського / вступ. стаття, упоряд., коментарі: О. М. Кошель, В. С. Прокопчук, І. О. Старенький ; наук. ред. Л. В. Баженов. Київ : Старий світ, 2014. 320 с.
  6. Приходы и церкви Подольской епархии / под ред. свящ. Евфимия Сецинского ; авт. вступ. ст. А. М. Трембіцький. Біла Церква : Олександр Пшонківський, 2009. ХІІ, 996 с.
  7. Трембіцький А. М. Євфимій Сіцінський (1859–1937): наукова та громадська діяльність. Хмельницький : Мельник А. А., 2009. 300 с.
  8. Ульяновський В., Панчук О. Микола Петров: портрет у часовій перспективі та різних інтер’єрах // Петров М. Скрижалі пам’яті / упоряд. В. Ульяновський. Київ : Либідь, 2003. С. 5–67.